صیاد در واقع مخفف سامانه صدور یکپارچه دسته چک است که برای اولین بار در شهریور 96 در بانک مسکن معرفی شد. افرادی که در این جمع حضور داشتند جمعی از شورای پول و معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، و همچنین برخی نمایندگان از رسانه های جمعی بودند.

چک صیاد

چک صیاد چیست؟

در واقع هدف از رونمایی این چک، یکدست کردن و استاندارد سازی صدور چک در بانک ها و موسسات مالی مجاز در سطح کشور بوده است. پیش از به وجود آمدم این سامانه، صدور چک به صورت غیر متمرکز انجام می شد و امکان بروز خطا در بررسی چک های برگشتی بیشتر بود.

در واقع در روند اداری و مالی مشکلاتی به وجود می آمد و ممکن بود برای کسی که چک برگشتی داردف دوباره دسته چک صادر شود. با وجود سیستم چک صیاد، این مشکلات برای همیشه برطرف شدند و ساماندهی بهتری در روند کار ها و صدور چک در موسسات مالی مختلف، انجام شد.

جالب است بدانید که بر روی هر برگ از چک های صیاد، شماره ای مختص به خود آن نوشته می شود که دریافت کننده آن می تواند با فرستادن آن به بانک مرکزی، از داشتن یا نداشتن سوء سابقه صاحب دسته چک اطمینان حاصل کند. این نکته امکان چک کردن و معامله ای ایمن را برای شما فراهم می کند.

در واقع این دسته چک ها در هر برگ، حاوی یک شماره یکتا هستند که از طریق آن ها می توانید اعتبار و وضعیت صاحب چک را متوجه شوید که در ادامه به صورت دقیق درباره روند، اطلاعات و چگونگی استعلام گیری را برایتان توضیح می دهیم، پس تا ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

حوزه فعالیت سامانه صیاد

این سامانه فعالیت های بسیاری انجام می دهد تا خیال مشتریان راحت باشد و تا حد ممکن افرادی بتوانند به افرادی چک بدهند که شایستگی دارند و مشکلی در سیستم اقتصادی به وجود نمی آورند. از این فعالیت ها می توان به گزینه هایی مانند

 • تسریع روند صدور چک و نظارت بیشتر بر انجام کار های اداری آن
 • سازماندهی به فضای صدور چک در بانک های مختلف و دارای مجوز
 • در نظر گرفتن شماره های اختصاصی هر برگ چک و فراهم کردن محیطی امن برای نظارت بر عملکرد آن
 • راه اندازی سامانه اطلاع از سوء پیشینه صاحبان چک
 • استعلام طرف های چک یعنی صاحبان حساب و کسانی که چک را امضا کرده اند
 • نظارت بر عملکرد استاندارد صدور چک استاندارد در موسسات
 • جلوگیری از چاپ دسته چک در بانک ها برای افرادی که صلاحیت ندارند و برخورد با مراکزی که به صورت مستقل این کار را انجام می دهند
 • استعلام جداگانه برای هر درخواستی که برای دسته چک می شود
 • در نظر گرفتن بارکد های دو بعدی مختص به هر برگه که اطلاعات چک و مشخصات صاحب دسته چک را دارد
 • انجام استعلام ها در کمترین زمان و نظارت بر اجرای درست آن ها
 • سازماندهی یک نظام مشخص برای خدمات رسانی بهتر و استاندارد

می باشد که با انجام تمامی این فرآیند ها دستیابی به چنین هدفی ممکن به نظر می رسد.

ویژگی های امنیتی چک صیاد

این چک به صورتی طراحی شده است که خطوط حامل اطلاعات مشخص و رنگ های خطی خاصی هستند که با نرم افزار های پیشرفته روی هر چک به صورت جداگانه، طراحی و حک می شوند و این امکان سو استفاده و جعل را تا حد قابل توجهی غیر ممکن می کند. به طوری که در مدل هایی که جعل شده اند، این خطوط رنگی دقیق نیستند و به راحتی به وسیله ی ذره بین تشخیص داده می شوند.

همچنین می توانید تصویر و نماد چاپخانه دولتی ایران، چنانچه در مقابل نور قرار بگیرد دیده می شود و از همین طریق می توانید از اصل بودن یا نبودن آن مطلع شوید. شماره سریال هر چک نیز با مرکب فلور سنت حک می شود. قابلیت این مرکب این است که در نور ماوراء بنفش به رنگ سبز در می آید و می توانید آزمون اصل بودن چک را به سادگی انجام دهید.

این چک ها از کاغذ حساس به مواد شیمیایی ساخته می شوند و به همین علت در تماس با مواد شیمیایی خراب می شوند. الیاف خاصی از کاغذ نیز در ساخت آن به کار گرفته می شود که در نور ماورا بنفش خودشان را به رنگ های سبز و آبی و قرمز نشان می دهند.

با اطلاع از این ویژگی ها می توانید به چندین روش از اصل بودن چک صیاد مورد نظر مطمئن شوید.

چک صیاد

مشخصات چک صیاد

این چک ها در ابعاد ۸۵ در ۱۷۰ میلیمتر چاپ می شوند. جنس کاغذ و الیافی که از آن در ساخت این چک ها استفاده می شود، این کاغذ ها واتر مارک مولتی تن 90 گرمی می باشند که نماد چاپخانه دولتی ایران روی آن ها حک می شود. جنس این الیاف غیر فلورسنتی بوده و به مواد شیمیایی حساس هستند. این الیاف همچنین رنگ های خاصی دارند که در نور ماوراء بنفش دیده می شود و این امکان را به دریافت کنندگان می دهد تا بتوانند چک های اصلی و قلابی را از هم تشخیص دهند.

در زمینه چک طرحی نقش می بندد و ظهر چک در دو رنگ سبز و قرمز انجام می شود. همچنین عبارت  I.R.IRAN در متن چک به رنگ سبز و پشت آن با رنگ قرمز به صورت ریز درج می شود. همچنین این عبارت به شکل سینوسی و نامرئی در کادر تاریخ و ریال  در دو طرف چک با رنگ های سبز و قرمز درج می شود.

از دیگر ویژگی ها و اطلاعات امنیتی چک صیاد می توان به لوگوی چکاوک که در بخش پایینی چک در بخش زیرین کادر ریال به رنگ آبی نوشته می شود، درج همین لوگو به صورت نامرئی و ستاره ی کوچک و بزرگی که در وسط چک به طور نامرئی چاگ می شوند اشاره کرد. در آخر شماره سریال مرکب مشکی که در نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تغییر می کند، در کنار تمام این ویژگی ها، اصالت چک های صیاد را تضمین می کنند و امنیت را تا حد قابل توجهی بالا می برند. می توانید قبل از دریافت چک صیاد،آخرین وضعیت آن را در قالب 5 رنگ سفید، زرد، قهوه ای، نارنجی و قرمز استعلام کنید.

نحوه استعلام گرفتن از چک صیاد

شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توانید استعلام یک چک را پیش از قبول کردن و انجام معامله بگیرید. شما می توانید برای اطمینان بیشتر و بالا رفتن اعتمادتان به معامله و شخص صاحب چک و صاحب امضا، پیش از قبول هر چک صیاد ،استعلام آن را از بانک مرکزی بگیرید.

برای گرفتن استعلام کافیست شناسه 16 رقمی چک را به شماره پیامکی 701701 بفرستید و صاحب چک را از نظر اعتبار و چک های برگشتی، بهتر بشناسید و خیال خودتان را راحت کنید. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنبد این اسن که عبارت را دقیق و بدون کم و زیاد ارسال نمایید.

مراحل استعلام گیری چک صیاد

زمانی که اقدام به استعلام چک می کنید، در ماکسیمم ترین حالت 15 دقیقه بعد ،پاسخ استعلام شما از طریق پیامک از بانک دریافت می شود و در صورت بروز مشکل عبارت عدم امکان اخذ استعلام برایتان فرستاده خواهد شد. در این صورت اطلاعات را دوباره چک کنید و پس از اطمینان از درست بودنشان، اقدام به ارسال دوباره کد نمایید. این پاسخ حاوی مطلبی خواهد بود که باید برای سر در آوردن از آن معنای هر یک از رنگ ها را در این سیستم بدانید. این پیامک بر اساس رتبه بندی رنگی برایتان ارسال می شود.

رنگ سفید به معنای پاک بودن پیشینه صاحب چک است و نشان می دهد هیچ چک برگشتی نداشته است و یا تمامی موارد برگشتی سوء قصد شده اند و شما می توانید به وی اعتماد کنید. این درصد پاس شدن چک شما را تا حد زیادی افزایش می دهد و می توانید با اعتماد بشتری معامله را پیش ببرید.
اگر رنگ نارنجی باشد یعنی فرد مقابل 4 چک برگشتی با حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان داشته است.

قهوه ای برای کسانی است که 5 فقره چک برگشتی کشیده اند که بالاترین مبلغ آن تا 50 میلیون تومان بررسی شده است.

قرمز هم در وضعیتی ارسال می شود که صاحب چک 10 چک برگشتی داشته است که مبلغشان بیش از 50 میلیون تومان بوده است.

استعلام چک صیاد به صورت کاملا رایگان

امروزه می توانید بوسیله ی تارنمای بانک مرکزی با نشانه اینترنتی cbi.ir  نیز اقدام به استعلام چک صیاد نمایید. کافیست شناسه 16 رقمی را وارد کنید تا استعلام انجام شود. البته روش پیامکی همچنان فعال می باشد.

مزایای چک صیاد

این سامانه مزایای بسیار زیادی دارد که می تواند سیستم بانکی و بویژه سیستم چک و نقد شد آن را به سیستمی امن و بسیار کاربردی تر از پیش تبدیل کند.

توانایی پیگیری

همانطور که پیش از این نیز به این موضوع اشاره شد، این دسته چک ها با شماره سریال هایی عرضه می شوند که به راحتی قابل استعلام گیری هستند و روند اعتماد سازی بسیار دقیق تر انجام خواهد شد. شما می توانید در کمترین زمان بهترین بازخورد را بگیرید و از پاس شدن چک مطمئن شوید.

چک صیاد

تسریع مراحل

این دسته چک ها با سامانه کار می کنند و شما دیگر با سامانه ای دقیق طرف هستید نه یک عبه. از طرفی کارها با یرعت بیشتری انجام می شوند و ضمن بالاتر رفتن دقت، کیفیت و کمیت را باهم خواهید داشت.

یکپارچگی

سیستم سامانه صیاد، با هدف یکپارچه سازی سیستم صدور چک و نظارت بر آن تاسیس شد و روندی که طی می کند باعث می شود علاوه بر یک شکل بودن چک ها و نظم یافتگی صدورشان، دسته چک به کسانی که صلاحیت دارند داده شود و تا حد امکان استفاده ی نادرست و سوء استفاده از دسته چک برطرف شود.

سیستم آنلاین و دقیق

تمامی این فرایند ها با عوامل غیر انسانی انجام می شوند و این باعث می شود اهتبار سنجی ها و تمامی اقدامات در امن ترین و بهترین بستر ممکم انجام شوند و پیشبرد اهداف برای یکپارچه سازی این سیستم تسریع یابد. در این صورت امکان دریافت چک با واسطه و بدون صلاحیت ممکن نخواهد بود و استعلام ها نیز با سیستمی قانونی و کاملا مطمعن انجام خواهند شد و امکان خطا همتا حد زیادی پایین می آید.

تسریع روند ها

در این صورت خدمات غیر حضوری می شوند و مشکلات جعل برگه چک پیش نمی آید، استعلام ها درباره صاحبان چک و امضا دقیق انجام می شوند و دسته چک به اشخاصی که چک برگشتی داشته اند و فاقد صلاحیت اند داده نمی شود.

 

خوب است بدانید که:

چنانچه پیش از دریافت استعلامی که گرفته اید، چند بار اقدام کنید، جوابی که برایتان ارسال می شود، برای آخرین شماره سریالی است که فرستاده اید.

اگر شناسه ملی اشخاص حقوقی در بانک مرکزی ثبت نشده باشد، امکان استعلام وجود نخواهد داشت. که این موضوع با متن شناسه ملی (شخص مورد نظر) قابلیت استعلان ندارد، برایتان ارسال می شود.

اگر چک به اشخاص حقیقی دارای حیساب مشترک تعلق داشته باشد، سوابق کسی که بیشترین چک و مبلغ را دارا باشد، استعلام خواهد شد.

چگونه می توانیم اقدام به دریافت دسته چک صیاد کنیم؟

کافیست به یک شعبه بروید، درخواستتان را ثبت کنید. چنانجه رئیس شعبه با درخواست شما موافقت کند، درخواست شما به دستور او به سامانه صیاد بانک مرکزی می رود. اگر مراحل تایید صلاحیت متقاضی از سوی بانک مرکزی تایید شود و او شرایط دیافت دسته چک را داشته باشد، دسته چک برایش چاپ خواهد شد.

چک صیاد

با وجود چک صیاد و اطلاعات دقیقی که در چنین سامانه ای ثبت می شود، با یک نظارت درست و به روز رسانی به موقع داده ها و اطلاعات، سیستم اداری و مالی و همچنین صدور دسته چک با کمترین مشکلات و بالاترین امنیت، به کار خود ادامه خواهد داد.

چنین روندی به کسی که چک را دریافت می کنند، امکان اعتماد و پیگیری دقیق را با راحت ترین اقدام و سریع ترین راه ممکن را قراهم می کند و اعتماد سازی در معاملات راحت تر انجام می شود. از طرفی امکان خطا و اشتباه در سیستم های کامپیوتری و هوش مصنوعی به صورت چشمگیری پایین خواهد آمد و روند انجام کار ها به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با چک صیاد و همین طور مشاوره حقوقی چک برگشتی می توانید با تماس با مشاوران حقوقی پاد از خدمات این مجموعه به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین بهره بگیرید.