مشاوره حقوقی تأیید فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

مشاوره حقوقی تأیید فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

 مبنای حقوقی دادخواست فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

غبن در لغت به معنای فریفتن و گول زدن است و در اصطلاح حقوقی، زمانی غبن محقق می شود که میان ارزش واقعی ملک مورد معامله و ارزش تعیین شده در قرارداد ، اختلاف وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر شخصی ملکی را به مبلغ یکصد میلیون تومان بخرد، در حالی که ارزش واقعی ملک کمتر از این مبلغ باشد، خریدار در این حالت مغبون شده است.

اگر غبن و اختلاف ارزش معاملاتی ملک با ارزش واقعی از حد متعارف بیشتر باشد و به حدی باشد که قابل مسامحه نباشد، اصطلاحا غبن فاحش در قرارداد وجود دارد که این غبن برای کسی که متضرر شده است، حق فسخ ایجاد می کند.

فرد مغبون می تواند، پس از علم به غبن به هر طریق ممکن از جمله ارسال اظهارنامه ی رسمی، اقدام به فسخ قرارداد کند و سپس تأیید فسخ خود را از دادگاه بخواهد..

طرفین دعوی فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

پس از آن که قرارداد توسط صاحب حق فسخ به استناد خیار غبن فسخ شد، هر یک از طرفین قرارداد می تواند، دادخواست تأیید فسخ را تقدیم کند.

مرجع صالح برای رسیدگی  به فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

دعوی تأیید فسخ قراردادهای ملکی اعم از خرید و فروش، اجاره، پیش فروش و مشارکت در ساخت، در دادگاه محل وقوع ملک، اقامه می شود.

نحوه ی اجرای رأی فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

دادگاه، نقشی در فسخ قرارداد ندارد و صرفا فسخ صورت گرفته را تأیید و اعلام می کند. به همین خاطر این رأی، جنبه ی اجرایی ندارد. با این حال از آن جا که دعوی فسخ معمولا در کنار دعاوی دیگر مطرح می شود، تأیید فسخ، تأثیر مستقیم بر دعاوی مطروحه ی دیگر می گذارد.

برخی نکات کلیدی مرتبط با دعوی فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

۱) فاحش بودن غبن را عرف مشخص می کند. غبنی که عرفا قابل مسامحه باشد، به طرف، حق فسخ نمیدهد؛ اما اگر تفاوت قیمت از نظر عرف، قابل مسامحه نباشد و عقلا به آن اعتنا کنند، در این صورت با فرض نا آگاهی طرف مقابل و فریب خوردن وی، خیار غبن وجود دارد.

۲) در حال حاضر اکثر محاکم، فاحش بودن غبن را از طریق ارجاع به کارشناس رسمی، احراز می کنند.

۳) مغبون در زمانی که معامله را انجام میدهد، نباید قیمت اصلی را بداند و اگر قیمت اصلی را بداند و با این حال معامله کند، خیار غبن منتفی است. ۴) خیار غبن در تمامی معاملات ملکی که معوض هستند، به غیر از صلح و هبه، مصداق دارد و هر دو طرف قرارداد در صورت غبن می توانند، اقدام به فسخ قرارداد کنند.

۵) برخی از فقها و حقوق دانان معتقدند که اسقاط خیار غبن در هنگام انعقاد قرارداد و درج شرط اسقاط خیار غبن در قرارداد، صحیح نیست و حتی در صورت قید چنین شرطی، مغبون می تواند، اقدام به فسخ قرارداد کند.

۶) برخی از حقوق دانان، عبارت اسقاط کافه ی خیارات را که در قراردادها ذکر میشود، ناظر به خیار غبن نیز می دانند و برخی دیگر معتقدند که خیار غبن فاحش باید به تصریح از سوی متعاملین، اسقاط شود.

۷) اختلاف نظر دیگری که در بین حقوق دانان در خصوص غبن وجود دارد، این است که برخی معتقدند، اگر خیار غبن فاحش در قرارداد اسقاط شود و یکی از طرفین قرارداد، متوجه شود که دچار غبن افحش شده است، می تواند قرارداد را به استناد خیار غبن افحش، فسخ کند.

۸) یکی از شرایط اساسی ایجاد خیار غبن فاحش این است که غبن در زمان انعقاد قرارداد، وجود داشته باشد؛ اما گاهی ممکن است در قراردادهای مستمر، مثل قرارداد اجاره بعد از انعقاد عقد، غبن ایجاد شود که به چنین غبنی اصطلاحا غبن حادث گفته میشود. در حال حاضر در رویه ی قضایی این خیار، جایگاهی ندارد؛

ولی در برخی منابع معتبر فقه ی به آن اشاره شده است و برخی استادان حقوق مانند استاد ناصر کاتوزیان، خیار غبن حادث را پذیرفته اند.

۹) خیار غبن فاحش، بعد از علم به غبن، فوری است.

۱۰) تأیید فسخ از آن جا که خلاف اصل صحت قراردادهاست و ادعایی است که می بایستی ثابت شود، باید به عنوان خواسته طرح شود. اما استناد فسخ به عنوان دفاع از دعوی طرف مقابل، نیاز به طرح دعوی تقابل ندارد.

فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

مستندات قانونی فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

 ماده ی ۴۱۶ قانون مدنی

هر یک از متعاملین که در معامله، غبن فاحش داشته باشد، بعد از علم به غبن می تواند، معامله را فسخ کند.

ماده ی ۴۱۷ قانون مدنی

غبن در صورتی فاحش است که عرفا قابل مسامحه نباشد.

ماده ی ۴۱۸ قانون مدنی

اگر مغبون در حین معامله عالم به قیمت عادله بوده، خیار فسخ نخواهد داشت.

ماده ی ۴۱۹ قانون مدنی

در تعیین مقدار غبن، شرایط معامله نیز باید منظور شود.

ماده ی ۴۲۰ قانون مدنی

خیار غبن بعد از علم به غبن، فوری است.

ماده ی ۴۲۱ قانون مدنی

اگر کسی که طرف خود را مغبون کرده است، تفاوت قیمت را بدهد، خیار غبن ساقط نمیشود. مگر این که مغبون به اخذ تفاوت قیمت، راضی شود.


خدمات مشاوره حقوقی توسط مجموعه پاد با بهترین کیفیت قابل انجام می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی تلفنی با شماره تلفن 26116691 تماس حاصل فرمایید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مشاوره حقوقی تأیید فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *