مشاوره حقوقی ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک

مشاوره حقوقی ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک

 ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک

یکی دیگر از ویژگی های قسمتهای مشترک آپارتمان ، ممنوعیت گذاردن اشیایی مانند میز و صندلی و کمد و جاکفشی و مانند اینهاست. اگر بنا باشد که هر کس هر نوع اشیا و لوازمی را در قسمتهای مشترک ساختمان قرار دهد، نه تنها چشم انداز ساختمان به صورت نابهنجار و غیرقابل تحملی در می آید بلکه مسابقه ای را ایجاد می کند برای گذاشتن اشیایی بیشتر از سوی ساکنین در آن قسمتها. به طور طبیعی این رفتارها به اختلاف و درگیری هایی بین ساکنان مجموعه کشیده می شود و آنگاه است که آرامش را از ساکنین می گیرد. از این رو، تبصره ماده ۳ آیین نامه ی اجرایی قانون تملک آپارتمانها مقرر می دارد: «گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر… در قسمتهای مشترک ممنوع است).

به همین ترتیب قرار دادن کفشها جلوی درب آپارتمان و در راه پله و راهروی مشترک ممنوع است زیرا، اولا، قراردادن کفش مصداق تبصره ماده ۳ آیین نامه اجرایی است. ثانيا، زیبایی و نظم و منظره داخلی ساختمان را به صورت ناهنجاری در می آورد که هیچ انسان منضبط و منظمی نمی تواند این وضعیت را تحمل کند و ثالثا، در اثر سرقت کفشها توسط اشخاصی از خارج یا داخل ساختمان، ایجاد تنش بین مالکان می کند.

ما در این مشاوره سعی بر آن داریم تا تمام آنچه که در رابطه با مشاوره حقوقی ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک حائز اهمیت است را ارائه دهیم.

گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان نیز طبق همان تبصره ماده ۳ آیین نامه ی اجرایی، ممنوع است مگر این که مجمع عمومی ساختمان تصمیم بگیرد برای همه ی واحدها، جاکفشی یکسان و متحدالشکل تهیه و جلوی درب آپارتمانها قرار گیرد. در غیر این صورت، یعنی اگر تعدادی از واحدها دارای جاکفشی و بعضی فاقد آن باشند، برخلاف آیین نامه اجرایی خواهد بود.

مشاوره حقوقی ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک

ساختمانی دارای دو واحد آپارتمان و هر واحد متعلق به دو شخص می باشد و هر دو مالک آپارتمان خود را به اجاره واگذار کرده اند. مستأجر طبقه ی فوقانی اسباب و اثاثیه ی خود را در قسمتهای مشترک قرار داده و به تذکرات مستأجر طبقه ی تحتانی ترتیب اثر نمی دهد. چه کسی می تواند معترض چه کسی باشد؟ مالک یا مستأجر؟ در این مسأله، مستأجر طبقه ی فوقانی مقررات آپارتمان نشینی را نقض کرده که باید از آن جلوگیری شود. نحوه ی جلوگیری في الواقع مراجعه به مقامات قضایی است. بنابراین مالک و مستأجر طبقه ی تحتانی می توانند همراه هم از مستأجر طبقه ی فوقانی تحت عنوان مزاحمت در دادسرای عمومی شکایت کنند و در صورت احراز سوءنیت مستأجر طبقه ی فوقانی، مشارالیه محکوم به مجازات جرم مزاحمت خواهد شد. توجیه شکایت مالک طبقه ی تحتانی به لحاظ مالکیت وی بر مورد اجاره و شکایت مستأجر همان طبقه به جهت تصرفات وی بر مورد اجاره می باشد.


خدمات مشاوره حقوقی توسط مجموعه پاد با بهترین کیفیت قابل انجام می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی تلفنی با شماره تلفن 26116691 تماس حاصل فرمایید.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مشاوره حقوقی ممنوعیت گذاشتن اشیا در قسمتهای مشترک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.